ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ЩОДО МЕРЕЖІ ЗЗСО В ЯСІНЯНСЬКІЙ ТГ

Громадське обговорення щодо мережі ЗЗСО в Ясінянській ТГ

Увага! Розпочато громадське обговорення щодо оптимізації мережі закладів загальної освіти Ясінянської селищної ради!

Відповідно до ст. 143 Конституції України, ст. 11, ст. 25, ст. 66 Закону України «Про освіту», ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» триває реформа освіти, основними складовими якої є перехід до 12-річної освіти та створення ліцеїв для надання якісної профільної середньої освіти.

Зокрема, з метою приведення до вимог чинного законодавства мережі закладів загальної середньої освіти Ясінянської територіальної громади, постає питання реорганізації та оптимізації шкіл задля забезпечення якісних освітніх послуг та життєвих можливостей для здобувачів освіти, виконання нормативних завдань освітнього процесу, ефективного використання матеріально-технічних, кадрових та фінансових ресурсів закладів середньої освіти.

Нагадаємо, що ч. 1 ст. 143 Конституції України закріплює право територіальних громад села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, утворювати, реорганізовувати та ліквідовувати комунальні підприємства, організації і установи.

Відповідно до абз. 2 п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», реорганізація або ліквідація закладів освіти комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Крім того, варто зауважити, що порядок та умови утворення, реорганізації, ліквідації та перепрофілювання закладів загальної середньої освіти законодавцем закріплено в нормах статей  профільного ЗУ «Про повну загальну середню освіти». Насамперед, попередньо наведена ст. 32 згаданого нормативного акту, передбачено, що мережа закладів загальної середньої освіти формується засновниками цих закладів відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства. У разі здійснення реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Окрім зазначеного, доцільно здійснити посилання на позицію Міністерства Фінансів України (лист від 02.03.2021 за № 07010-05-6/6741), яке звертає увагу на те, що «коштами освітньої субвенції забезпечується у повному обсязі оплата праці оптимальної чисельності вчителів при максимально ефективній мережі шкіл».

Принагідно відмітити, що питання, щодо створення спроможної освітньої мережі у Ясінянській територіальній громаді та  приведення існуючої  у відповідність до чинного законодавства, розглядалось на засіданні робочої групи, створеної для розроблення плану заходів з оптимізації мережі навчальних закладів Ясінянської громади, на загальношкільних батьківських зборах при закладах освіти нашої громади, а також під час нарад, проведених начальником відділу освіти, культури, молоді та спорту Ясінянської селищної ради з керівниками закладів загальної середньої освіти.

Разом з тим, підсумовуючи, додамо, що оптимізація шкільної мережі є надзвичайно актуальною, спроби відтермінувати цей процес  призведуть лише до погіршення ситуації. Реорганізація закладів освіти насамперед необхідна, щоб якість освіти всіх учнів була покращена, а освітня нерівність зменшувалася. Реорганізація шкіл у ліцеї та гімназії забезпечить здобуття учнями профільної освіти, а також зменшить навантаження на учнів та дозволить вивчати предмети, необхідні їм для майбутнього фаху.

Таким чином, виносимо на громадське обговорення план формування ефективної мережі закладів освіти  Ясінянської селищної ради на 2024-2027 роки:

 

№ за/п Заклад освіти Заходи Рік
1. Ясінянський ЗЗСО І- 

ІІІ ступенів №1 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області

«Ясінянський  ліцей №1» з структурними підрозділами: «Гімназія» та «Початкова школа» 2024-2027 роки
2. Ясінянський ЗЗСО І- 

ІІІ ступенів №2 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області

«Ясінянський  ліцей №2» з структурними підрозділами: «Гімназія» та «Початкова школа» 2024-2027 роки
3. Ясінянський ЗЗСО І- 

ІІ ступенів №3 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області

Ясінянська гімназія з структурним підрозділом «Початкова школа» 2024-2027 роки
4. Ясінянський ЗЗСО І ступеня №4 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Ясінянська початкова школа №4 2024-2027 роки
5. Ясінянський ЗЗСО І ступеня №5 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Ясінянська початкова школа №5 2024-2027 роки
6. Чорнотисянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Чорнотисянський ліцей з структурними підрозділами: «Гімназія» та «Початкова школа» 

 

2024-2027 роки
7. Лазещинський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Лазещинський опорний ліцей з структурними підрозділами: «Гімназія» та «Початкова школа» 

Опорний заклад з 3 філіями

2024-2027 роки
8. Квасівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Квасівський ліцей з структурними підрозділами: «Гімназія» та «Початкова школа» 2024-2027 роки

 

Враховуючи вищевикладене, просимо, батьків, учнів, педагогічних працівників, громадські організації та всіх жителів громади взяти участь в громадському обговоренні та з розумінням ставитися до процесу оптимізації мережі закладів освіти у Ясінянській територіальній громаді, адже наші заклади загальної середньої освіти створювалися і розвивалися у зовсім інших демографічних та соціально-економічних умовах, а будь-яка система має адаптуватися до змін, навіть така консервативна, як освітня.

Якщо виникнуть питання чи непорозуміння щодо мережі закладів загальної середньої освіти, звертайтеся за роз’ясненнями до начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Ясінянської селищної ради Штефуряка Степана Васильовича. Номер телефону для зв’язку – 0986709847.

В разі виникнення пропозицій по мережі закладів освіти, відмінних, від наведених, надсилайте їх, будь ласка, у електронній формі на електронну адресу відділу освіти, культури, молоді та спорту Ясінянської селищної ради – yasinjaosvita@gmail.com або заносіть особисто до відділу освіти, культури, молоді та спорту Ясінянської селищної ради, за адресою: смт Ясіня, вул. Шевченка, 5 (Ясінянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2 Ясінянської селищної ради).

Громадські обговорення, ініціатором проведення яких виступає Ясінянська селищна рада, триватимуть протягом місяця з дня опублікування.